Centrum pro studium jazyka, mysli a společnosti
při Katedře filosofie a společenských věd Filozofické fakulty
Univerzity Hradec Králové

esf
Úvodní stránkaNovinky

Novinky

18.4.2018L. Koreň: D. Sperber/H. Mercier: Enigma of Reason

The LMS - Center welcomes Ladislav Koreň to speak on "D. Sperber/H. Mercier: Enigma of Reason". When: April 18, 2018 from 14:05 till 15:40 Where: Philosophical Faculty, Room #B9

11.4.2018G. Kemp: Wollheim's Spectacles and the Trompe l'oiel

The LMS - Center welcomes Gary Kemp to speak on "Wollheim's Spectacles and the Trompe l'oiel". Abstract: I argue that Wollheim's account of pictorial representation does not imply that a trompe-l’œil is not a depiction, as many have thought including Wollheim himself. I do so by assuming a roughly Kantian version of… více »»

21.3.2018Mgr. Matej Drobňák: Do We Share a Language? Communitarism and Its Challenges.

Dovolujeme si Vás pozvat na interní seminář LMS centra, který povede pan Mgr. Matej Drobňák Kdy: středa 21. 3. od 14:05 Kde: FF UHK, posluchárna B9 ABSTRACT The idea that natural languages are shared by speakers within linguistic communities is often taken for granted. In this paper, I discuss two strategies for demarcating shared… více »»

12.3.2018Rafael Joggi: An Inferentialist Take on Verbal Disputes

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku LMS centra, která proběhne ve středu 14. 3. 2018, v místnosti B9 FF UHK, od 14:05. Přednášku na téma An Inferentialist Take on Verbal Disputes přednese Raffael Joggi.

12.2.2018Iva Svačinová: Účinnost kvazi-logických argumentů

Abstrakt: Kategorie tzv. kvazi-logických argumentů byla definována Chaïmem Perelmanem a Lucií Olbrechts-Tytecovou v díle The New Rhetoric (1969). Podle autorů jde o argumenty, které se podobají logickým nebo matematickým demonstracím, a jsou proto účinné vzhledem k publiku. V příspěvku se zaměřím na otázku, zda může být takto… více »»

20.12.2017Tomáš Hříbek (FLÚ AV ČR): Against Qualophilia

The LMS - Center welcomes Tomáš Hříbek (FLÚ AV ČR) to speak on "Against Qualophilia". Abstract: Most philosophers of consciousness share an opinion that a consensus has been reached at least when it comes to the explanandum, which their theories need to tackle. It is conceived of as a special property of experience of which it is… více »»

13.12.2017Ondřej Švec: The Primacy of Practice and the Pervasiveness of Discourse

The LMS - Center welcomes Ondřej Švec (Charles University in Prague) to speak on "The Primacy of Practice and the Pervasiveness of Discourse". Abstract: The talk questions the pragmatic thesis (developed by H. Dreyfus and M. Okrent) according to which the non-linguistic skillful coping should be conceived as the basis for higher… více »»

12.12.2017Stephen Turner: The Belief-Desire Model of Action Explanation Reconsidered: Thoughts on Bittner

The LMS - Center welcomes Stephen Turner (University of South Florida) to speak on "The Belief-Desire Model of Action Explanation Reconsidered: Thoughts on Bittner". Abstract: The belief-desire model of action explanation is deeply ingrained in multiple disciplines. There is reason to think that it is a cultural artifact. But is… více »»

další:   1   2   3     16  
Česky | English


Sledujte nás na FB
 
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Mapa stránek © 2009 Centrum pro studium jazyka, mysli a společnosti